2019 NATIONAL AUDITIONS 

  • All auditions are held in Rock Hall, Temple University, 1715 N. Broad Street, Philadelphia.
  • Due to security on the Temple campus, photo ID is required upon entry. Please RSVP with your planned attendence to astral@astralartists.org or 215.735.6999.
  • Parking is available across the street from Rock Hall, in the Liacouras Garage, 1710 N. 15th Street.
  • Doors will open 5 minutes before the first audition each day.
  • Schedule is subject to change, any updates will be posted here.

AUDITION SCHEDULE:

VOICE: Tuesday, May 28

1:00: Helen Huang, soprano
1:15: Alexandra Nowakowski, soprano
1:30: Lauren Eberwein, soprano
1:45: Alize Rozsnyai, soprano

PIANO: Wednesday, May 29

9:40: Sun-A Park
10:00: Christopher Goodpasture                
10:20: Julia Hamos                                                  
10:40: Sung-Soo Cho                                                                                    
11:00: BREAK
11:10: Rixiang Huang                                                                                    
11:30: Misuzu Tanaka                                                            
11:50: Chelsea Wang                           
12:10: BREAK
1:00: Hui Shan Chin                                                             
1:20: Xiaopei Xu                                                     
1:40: Saetbyeol Kim                     
2:00: Scott Cuellar 

WOODWINDS, BRASS & SMALL WIND ENSEMBLES: Thursday, May 30

10:15: Nicholas Davies, clarinet                         
10:30: Ji Weon Ryu, flute                                        
10:45: Eva Ding, flute                                                    
11:00: Henry Thomas Woolf, flute                                        
11:15: Laura del Sol Jiménez, flute                            
11:30: BREAK
12:15: Gabriel Young, oboe                          
12:30: Mitchell Kuhn, oboe                          
12:45: Maksim Shtrykov, clarinet                                              
1:00: BREAK                     
1:30: Soma Quartet, saxophone quartet      
1:45: C Street Brass, brass quintet

STRINGS & SMALL STRINGS ENSEMBLES: Friday, May 31

9:45: Aaron Wolff, cello                            
10:00: James Kim, cello                            
10:15: Ismael Guerrero, cello                                                               
10:30: Alexander Hersh, cello                                                                            
10:45: Noémie Raymond-Friset, cello                                                                
11:00: BREAK                                                           
11:10: Grace Park, violin                                                              
11:35: Michelle Ross, violin                          
11:50: Kyung Ah Oh, violin                                                             
12:05: Jordan Bak, viola                             
12:20: BREAK
1:00: Deanna Badizadegan, viola                            
1:15: Jing Peng, viola                             
1:30: Ekaterina Skliar, domra                                                               
1:45: Martine Thomas, viola                             
2:00: Yoonhee Lee, violin                                                              
2:15: Alexandrov-Skliar Duo, domra/mandolin duo 

*Schedules subject to change*